Уважаемые пользователи, форум с 11 мая 2020 года объединился с другими республиканскими форумами под новым названием "Республика".
По этой ссылке добавлять новые сообщения невозможно. Все прежние темы с обсуждениями останутся доступными для чтения.
Добро пожаловать на объединенный форум "Республика"!
Суордах или сордах диэн поселок хайда5ый?
Лена  -    4015
хочу поехать по контракту работать в школе.пожалуйста, напишите что за поселок.чем дышут и живут люди?каков контингент?какие плюсы и есть ли минусы?заранее спасибо
Ответов 115
  • Суордах уола
    16 апреля 2013

Коммент

Учугэй б8ьу8лэк биир тылынан эттэххэ:)

0
  • gossip_нарын-кытц
    16 апреля 2013

суордах

Очень маленький компактный поселок. Правда говорят в этом году угроза наводнения изза изменения русла реки.

0
    • Спасибо за ответы
      16 апреля 2013

Оо а что за наводнение может затопить?

0
      • тинка
        16 апреля 2013

суордаах

ахтабын а5ай))))

0
    • Суордах уола
      17 апреля 2013

.

Ээ эмиэ албыннаан сплетня тар5атан эрэллэр!

0
      • душка
        30 апреля 2013

суордаахтар сордоохтор!

[ууга тимирэргэ бэлэмнит доо?а так тимирэн олуо суоххут!сис элбэх.ха-ха!

0
        • о дьэ
          2 мая 2013

наhаа ыраах

наслег, тун,кэтэх. Печное отопление. Кэлии учууталлар дьиэлэрэ наар тымныы диэн унсээччилэр. Урут ууга барбыт, муостата арыллан хаалбыт дьиэлэри биэрэллэр диэбит-рэ кэлии специалистарга. Ну ра3 по контракту, то придеться терпеть. Эhиги Столбы Элгэс Сайды ду диэннэргэ барарга кердеhун э, арый да центр-ан чугас игин (но и там печки наверное)

0
          • Сайдыга улэлээбит
            2 мая 2013

Сайлыыга барыта ч/б дьиэлэр

Т.е.центральная коиельная ещё с 70х годов. Оhо5унан оттуллар агыйах чааhынай дьиэ баар. Так;что Сайдыыга барын,эдэр дьонно оhуобай сир,эдэр кэлии учууталлар да элбэхтэрэ боло быйыл посёлок полностью котельнайга золбонор диэбиттэрэ,оhох оттон эрэйи керуе суоххут. Дьоно-сэргэтэ аhа5астар,сайа5астар,биир тылынан эттэххэ нууччалыы со5ус дьон оптимистичнайдар игин. Культура улэтэ олус учугэй,ол бу культурнай-маассабай,спортивнай тэрээhин бе5ете буолар,главнайа дьоно сонумсахтар уонна кэлиилэргэ сыhыаннара олус учугэй!!!

0
          • суордахтан сылдьар
            7 июля 2013

печное отопление

А ПРЕДСТАВТЕ СЕБЕ ЦЕНТРАЛЬНОЕ ОТОПЛЕНИЕ ОСТАНОВИЛОСЬ А ПЕЧКИ НЕТ И ХАНА ТЕБЕ В 50 ГР МОРОЗА . А ТАК ПЕЧКУ ТОРИШЬ И ТЕПЛО И НЕ МОЖЕТ БЫТЬ ЧТОБЫ АДМИНИСТРАЦИЯ НЕ ПОМОГАЕТ МОЛОДЫМ

0
  • vasvekim
    5 мая 2013

форум

Суордаахтан т8рyттээх о5олор т8р88бут сиргитин олох туhэн биэримэн.Дойдум барахсан т8h8 да ыраах буоллар куус-к8м8 буолар.Урэхпит эрэ этэннэ аастар.

0
  • туйаара
    11 мая 2013

я помню

конечно баччааҥҥа диэри улуус дьаһалтата быһаарбат.хата дьүөгэлэрим учууталлар сылдьаахтыыллар ээ.кинилэргэ бирибиэт.

0
    • оля
      11 мая 2013

дээ

баще үөҕүмэҥ суордааҕы!!! кэлбэт буоллаххытына кэлимэҥ!

0
      • shavin
        11 июня 2013

поддерживаю

ОЛИНКА я с тобою я тож на полавину суордахский)

0
      • Arshavin
        11 июня 2013

знаю

эйиин билм чыычаах)

0
        • хэхэ
          20 сентября 2013

,,

аршавин мин эмиэ))

0
    • бат
      11 мая 2013

улуус дьасалтата тугу бысаарыахтаа5ый?

0
      • БСКА
        11 мая 2013

Суордаахтар дорооболоруҥ !!

Үрэххит,уугут хайдаҕый ?Мотуох буолуо дииллэр ду суох ду ??

0
  • Суордаах о5ото
    20 мая 2013

Биир дойдулаахтарбар

Дорооболору биир дойдулаахтарым!Бу форуму диэн олус уохсуулээх,этиьиилээх онорбуттар.Дьинэ санаа атастаьыыта буолла5а.Онон биир дойдулаахтарым Суордаахтар этиьииктэринэн,уохсууктэринэн баппат дьон эбит дэттэрбэт гына,эмоцияны туттуна со5ус,иллээхтик-эйэлээхтик суруйсарбыт буоллар.Оттон уохсэр дьон бэйэлэрин ычалара кыратыттан тахсар буолла5а,онон сиэрдээх со5ус буоулохха диэн ынырабын.Дойдубут аатын туьэн биэримиэ5иҥ

0
  • б
    22 мая 2013

Муҥха Саабата

Кырдьаҕас көрдөһүүтүнэн .Муҥха Саабата Суордаахха сэрии саҕана олоро сылдьыбыт уус алдан Чэриктэйиттэн төрүттээх икки оҕолоох үһү уола эрдэ өлбүт быһыылаах кыыһа баар буоллуохтаах диир кырдьаҕас аймахтарын билиэн баҕарар . Муҥха СаабатаТабыллыа суохпун диэн төттөрү киирбит баай кыанар киһи үһү .Васильевтар диэн быһыылаах

0
    • эб
      19 июня 2013

суордаах э5эрдэ

иванов руслан ханна тиийдэ миэхэ номерын биэрин баьаалыста

0
  • суордаах крассаабыссата
    5 июля 2013

суордаахха кэлэн эрэр кыыска

суордаах ынырык куьаган сир...кылгастык эттэххэ саах сыттаах боьуолэх...хаьан эрэ барабын бу сиртээээн...!!!

0
    • суордаахтан сылдьар
      7 июля 2013

хоруй

ААТА СУРУН ЭППИТЭ СААХ СЫТТААХ БУОЛАН ХАЙАН ИННИК ДИЭТЭХХИТИЙ СИРИ АМА ОБСИРАЮТ ЧТО ЛИ МОЖЕТ ЛЮДИ НЕ НРАВЯТСЯ...ПЕЧАЛЬ Я ЛЮБИЛА ПРИРОДУ СУОРДАХА НИКОГДА НЕ БЫЛО НАВОДНЕНИЙ ХОТЯ ДЕД ГОВОРИЛ ЧТО РУБИТЬ ЛЕС СИЛЬШОМ БЛИЗКО ОТ ПОСЕЛКА ЧТО ПРИВЕДЕТ К НАВОДНЕНИЮ

0
    • СЭМ
      13 сентября 2013

Хоруй

Хайа кыыс Суордаа5ы туьэн суруйда? Мин кэлиибин да, маннаа5ар учугэй боьуолэх суох. Айыл5ата, сирэ-уота, булда-алта, сибиэьэй салгына. Эн суруйбут кыыс бэйэн какая то не такая буолуон. Атын боьуолэххэ бардаххына эмиэ инник же суруйуон.

0
      • СЭМ
        13 сентября 2013

Хоруй

Кырдьыга баара бэйэн саах сыттаах инигин, ыстааннар саахтаан баран саах сыттаах буолубуна5ын.

0
      • мин
        13 сентября 2013

суордахпын таптыыбын!!!!!!

хатааа!!!! хайыы инник торообут сиргитин туьэн биэрэҕит!!! позор ботах дуо!!!! аата сурун!! сурдээх ди! суордааахх саамай учугэй сир!!!
        ону оннук биир биэс тыла суох ойдоон кэбиьин!!

0
    • ээс
      3 октября 2013

крассаабысса буолан

саах сыттаах сир дии2 диигин хаи Суордаах крассаабыссата ден ааттана5н???!бэйэн уорэ5э суох буолан ханнык эрэ хотонно сытта5ын ди ол иьн саах сыттааххын

0
    • ээс
      3 октября 2013

крассаабысса буолан

саах сыттаах сир дии2 диигин хаи Суордаах крассаабыссата ден ааттана5н???!бэйэн уорэ5э суох буолан ханнык эрэ хотонно сытта5ын ди ол иьн саах сыттааххын

0
    • эдэр кыыс))
      4 октября 2013

тындыш

суордаах саахтан тахсбт красавицата следи за словами ато суордах уродката болон хата саахтан тахса2 красавицалаах ээ *** барыахнй на.й сыта5н иннэ аата билэрм боллар эйиигн

0
    • куорэгэй
      17 февраля 2014

суордахской красавице

я знаю тебя суордахская красавица в кавычках встречу побью!

0
  • Мохсо5ол
    10 июля 2013

Тоска

Тоска дойду барыма,сплетницанан эрэ олоролор!!уэрэнэччилэр да5аны поведениялара да куса5ан!!

0
  • Куустээх
    13 июля 2013

форумы

"суордаах кырассаабыссата" буолумунаҕын саахтанан баран сырыттаххына саах сыта кэлиминэ суунан баран сылдьан көр.Суордаах саҕа кэрэ дойдуну билбэппинҮ

0
  • мавра
    20 июля 2013

Саха сиригэр

эмиэ биир кэрэ сирдэрдээх утуе дойду! Дьоно-киьитэ ырааьа ей-санаа, доруобуйа, турук-дьиннээх саха олохсуйан олорор сирэ диэтэхпинэ сыыспатым буолуо. Суордаах диэн аата да этэр, улуу ойууттар тереен-уескээн олорбуттара, онон, Суордаах сирэ-дойдута тыыннаах, удьуордара биллэллэр ээ. Мээнэ ону-маны санарар, тыылланныыр сыыьа, кэптээх буолуон сеп.

0
  • gossip_нарын-кытц
    24 июля 2013

наводнение буолуо диэн сэрэтпитим ди!

аны постоянно тахсыага! Закрывать надо этот поселок!

0
    • Сартан
      26 июля 2013

Суордаах

Суордаахтары асынабын. Дьоннор насаа уохсумэн. Мотуок туох аанньа буолуой! Айылгата багас Саха сиригэр бастынннартан биирдэрэ.

0
      • вакуум
        26 июля 2013

вакуум

вакуум

0
    • дойдум кыыһа
      26 июля 2013

Маннык кэрэ айылҕалаах дойдуну тымтыктанан да булар саарбах буолуо!

Биир дойдулаахтарым санааҕытын түһэримэҥ, айылҕаҕыт көмүскүө!

0
      • кеш
        3 сентября 2013

сырдык ыраас дойду

мин сылдьан сынньанан кэлтим салгына сибиэсэйэ, уута ырааса, дьоно корсуо сэмэйэ, айылгата кэрэтэ учугэй нэсилиэх

0
      • кеш
        3 сентября 2013

сырдык ыраас дойду

мин сылдьан сынньанан кэлтим салгына сибиэсэйэ, уута ырааса, дьоно корсуо сэмэйэ, айылгата кэрэтэ учугэй нэсилиэх

0
  • мин да мин
    7 сентября 2013

суордах айыл5ата диэн мээнэ эбит

юу атын улуустарга кэлэн коруо этигит манна эбит от куо5э.... а еси по делу то специалист учутал тем более кыыска зачем природу то описывать... киниэ главнайа чтоб ж..опа в тепле была и жратва ну и шоб пьяные не доставали... а они могут.. спросите у англичанки скока раз к ней ночью долбились ухажеры... да и народ любит посплетничать... где пукнешь все все знают... а дети там вообще пи..дес как кошмар . обматерят и не моргнут... лохушки кнеш но обидно будет... а печку топить придется и эт пустяк тебе еще дрова колоть надо будет... или по домам ходить у знакм кушать... да и летом каждое лето потоп там .. крче еси у вас стальные яйца то едьте)))

0
    • мин бо
      20 сентября 2013

Ха

бу суордах кырасаабыссата уонна мин да мин диэн кимнээхтэрэ болла!!!

0
    • эдэр кыыс
      4 октября 2013

дьэ билбикин а5ай ди

явно кэлии кыс срйбт быьылаах атн да поселоктар о5олоро дьоноро оччо шойдэрэ боло диигн да саарбах ини син бары биьи тэнэ болохтара ыал кэринэн аьыы сыдьар киьини коро илкпн бачаана дери олрдм дааны

0
    • эдэр кыыс
      4 октября 2013

дьэ билбикин а5ай ди

явно кэлии кыс срйбт быьылаах атн да поселоктар о5олоро дьоноро оччо шойдэрэ боло диигн да саарбах ини син бары биьи тэнэ болохтара ыал кэринэн аьыы сыдьар киьини коро илкпн бачаана дери олрдм дааны

0
      • блеска
        7 октября 2013

жоска аштык дэриэбинэ! не соскучишься в прямом и в переносном смысле! езжай!

Хата мин а5ынным Суордахпын

0
        • это же я
          7 октября 2013

самый лучший поселок это

суордах и точка а5ыныбт а5аайwhite heart suitwhite heart suitwhite heart suit

0
          • 2745
            12 октября 2013

Айыл5ата бэртээхэй!!

А так школа тобук. Директор, завуч диэн темалар вообще дьаабы. Никакой поддержки. Ученики тох да бэрээдэк суох. Все курят и пьют. Даже адм школы

0
            • бог
              18 декабря 2013

суордаах красавицатыгар

я узнала тебя, эн билигин в арылахе же???? итинник санарарын сыыьа, ээ...

0
    • Дьэ Суордаахтан сылдьабын!
      18 октября 2013

!!!!

Да эн ол бу диэн ону маны суруйа олорума эрэ по любому знаю кто ты корустэхпинэ сэрэнээр наа, тиискин аа5ыам баттаххын ургуом !!!!

0
  • знакомый
    16 октября 2013

Ищу Ефимову Юлию 1981-82гр.

Хочу узнать где? и как она?

0
    • Знакомая
      21 января 2014

Помощь

Мин билэбин кинини учугэйдик, номергын суруй!!!

0
      • Знакомая
        18 марта 2014

Помощь

Я же пытаюсь помочь Вам, почему не отвечаете, отправьте номер телефона

0
  • Суордахская
    29 ноября 2013

Аата сүрүн

Суордаах олус кэрэ айыл5алаах, бөһүөлэгэ да куһаҕана суох. Оскуоланы түһэрэн суруйалларын сөбүлэспэппин.

0
  • Куорат уола
    27 декабря 2013

Ити туора дьон атын наслегтар топтарыгар киирэ киирэ уохсэллэр. Ити Суордаах кырассаабыссата аатына

Кусаган ого диэн суох. Оголору уогэр дьон бэйэлэрин кусаган оттунэн кордороллор.

0
  • Лесоруб
    28 декабря 2013

Лесозаготовка

Живущие в домах с центральным отоплением от нечего делать жиром обрастают, а живущие с печным отоплением только мускулы приобретают, особенно молодые люди. Поэтому плюсов больше печному отоплению

0
  • Эколог
    28 декабря 2013

Природа

Самый лучший запах я чувствовал в этом поселке Суордахе. Воздух утренней свежести, запах осины и тополя, такой знакомый из далекого детства. Шум быстротечной горной реки, всплеск хариуса, ленка и тайменя. Зеленые горы и долины

0
  • Соб. корр.
    29 декабря 2013

Пресс. служба

За 20 лет в Суордахе зарегистрировано только 1 преступление. Это англичанке кто то в дверь постучался. Об этом строго было объявлено на всю республику чтобы другим не повадно было.

0
  • Аксакал
    30 декабря 2013

Мунха Саабата

Васильева Мария Савичналаах кэргэнинээн билигин суохтар. Элбэх оголоохтор, сиэннэрдээхтэр. Биир кыыс Горнай Бэрдьигэстээгэр ыал буолан олорор. Биир кыыс Батагайга ыал буолан олорор, улуус киинигэр. Икки уол Суордааха бааллар. Савична кэргэнин племяннига Васильев Павел Дмитриевич Уус Алдан улуусун Бэйдингэтигэр олорор. Кэргэнэ тренер Иван Сивцев балта Лариса диэн. Дьиэлэрин телефона 28443 буолуохтаах.

0
  • Лесоруб
    30 декабря 2013

Мохсогол

Ити Мохсогол диэн киси Адыачылар топтарыгар киирэн эмиэ айдаарсыбыт этэ. Наслегтар топтарыгар киирэ киирэ уохсэр киси эбит.

0
  • Лесоруб
    30 декабря 2013

Мин да мин

Этот ,, Мин да мин ,, пишет абсолютно неграмотно, на уровне 3 го класса. Ставлю ему 2 ку по русско якутскому диктанту. Чтобы казаться крутым, ещё пишет матерщино жаргонами. Наверно в школе плохо учился, уроки прогуливал. Ещё нас уму разуму учить собирается. Недоучка. Позор ему!

0
  • Земляк
    31 декабря 2013

Из Якутска

Поздравляю всех жителей Суордаха с Новым годом! Я восхищаюсь Вами! Будьте всегда такими терпеливыми, смелыми и благородными. Вы же потомки Тыгынидов из рода Дьусаал.

0
    • проездом
      31 декабря 2013

суордах

бырастыы гыныҥ Суордаахтар но факт тетяларгыт суулаһа сылдьан олус арыгылыыллар уонна ,,, ону суох оҥордоххутуна саамай үчүгэй поселок буолуо

0
    • проездом
      31 декабря 2013

суордах

суордах олус үчүгэй поселок, но к сожалению тетяларгыт табуном ходют олус иһэллэр уонна ,,, Ити теманы суох гыннаххытына саамай үчүгэй поселок буолуо Кытаатыҥ

0
  • ЗОЖ ник
    1 января 2014

Не видел

Не видел , чтоб Суордахские женщины ходили гурьбой и пьянствовли ни в Суордахе, ни в Батагае. Так что все с этим нормально. Я не встечался с такими. Если бы встечался и видел может согласился бы с этим. А так выпивающие люди есть по всей Росии матушке.

0
  • Суордаахский ухажер
    1 января 2014

Это я

Я никогда не стучался в дверь. Как сильно пукну, американка сразу открывала дверь. Так что с моей стороны никакого преступления. С английским у меня всё в порядке и я наслаждался жизнью.9

0
  • Студент
    1 января 2014

Инновация

Скоро мы ухажеры двери будем открывать издалека, бесконтактно. Вы сделали большой инновационный скачок. Сейчас все делается дистанционно, даже ухаживание будет дистанционно.

0
  • Местный
    2 января 2014

У нас не стальные

Мы в Суордахе всю жизнь жили и живем, но органы у нас не стальные, а самые обычные, функционируют нормально.

0
    • мин
      2 января 2014

ужас, сколько злобы

Да уж, вот люди, вот и нравы

0
  • Местный
    2 января 2014

Это просто шутки

Это просто были шутки. Это у Вас кажется скрытая злоба. Заходите в чужие топы и начинаете ругатся. Пытаетесь доказать свое превосходство над остальными, унижаете остальных. Ущербные какие то. Я догадываюсь кто вы. Мы не ругаемся в чужих топах.

0
  • проездом
    3 января 2014

суордах

Сөпкө этэҕит ким баҕарар поселогын үчүгэйдик саныыр,но факт ааһан иһэр водиланы даҕаны сүгүн утуппаттар,даже бу даҕаны Саҥа дьылы ылан көрүҥ всю ночь и день пьяные бабы это пипец для подрастающего поколенья,просто стыдно должно быть перед детьми

0
    • Мин буо
      21 января 2014

ты кто такой(ая)

бу явна кэлии киьи албыннаан суруйа олорор или вообще туспа туора киьи, если кэлии киьи буоллаххына себулээбэт буоллаххына баран хаал ээ ҮӨхсэ үөхсэ хайыы олордун, кимнин биллэхпитинэ куьа5ан буолара буолуо ээ

0
  • Я сам не пьющий
    3 января 2014

Никто не пристает

Я сам не пьющий и мне ни одна женщина не пристает в Суордахе, короче не встречался. Всегда придеживаюсь ЗОЖ.

0
  • ЗОЖ ник
    3 января 2014

Новогодняя ночь

В новогоднюю ночь 90 процентов населения России были подвыпившие до утра.

0
  • хайа сахата
    10 января 2014

суордах

Суордаах бөһ. наһаа үчүгэй киһилээх, кэлии киһиэххэ олус үчүгэйдик сыһыаннаһаллар. Куһаҕана диэн үрэх сыл аайы кэриэтэ ылар уонна сыырын сиҥнэрэр.
    Суордаахтан төрүттээх дьоннорбутун эргэ сана дьылынан эҕэрдэлиибит.

Суордаах бөһ. төрүт олохтооҕо.

0
    • тит
      21 января 2014

сотовый89235698798

Ищу иванову анжелу афанасьевну.в1995 учились в КНС вместе.она была из суордаха кто знает

0
  • Мин дьэ, эмиэ суордаахпын!
    2 февраля 2014

ТО5о! туох иьин!

Даа ити оскуола тобук инин дии дии олбу араастаан суруйуман эрэ! Директорбыт саргылана михайловна, завучпут дмитрий константинович туох да куьа5анна угуйбаттар уорэппэттэр! аан бастаан бэйэ5итин корунун сэп да!!!! билбэт эрээригит ону маны тыллаьыман! биьиги арыгыьыттар да табахсыттар да буола иликпит! ханна кордугут ол! суордаахтан сылдьыбат эрээригит бу форумна киирэ2 олбу араастаан санрбыт эрэ киьи диэн суруйуман! б*****ээр!!!!!!! сэрэнин уонна вашэээ. биьиги оскола о5олоро ол осуола5а табах арыгы тута тута хаампыытынханна кордугут аааа!!!!!

0
  • Куораттан
    2 февраля 2014

Февральга Билайннар улууска тиийэллэр

Онно туруорсан Билайн туруортарын эрэ. Сотовайа суох эрэйэ бэрт, аныгы уйэ буоллага дин. Косороллор энин диэмэн. Бу бэйэлээх элбэх ходусалары, суосу мэччирэннэрин быраган ханна косоруохтэрэй? Центральнай улуустарга урдук сиргэ дьиэ тутуутугар финансирование коруллэр, мотуох тахсар сиригэр. Ону туруорсуоха наада, главнайа. Сотовай харчыннан ыйга дьиэ телефонунаагар агыйагы ороскуоттуур.

0
  • Куораттан
    3 февраля 2014

Арктика сыла биллэриллибит

Быйыл Путин Арктика сылын биллэрбит. Верхоянскай улууса 13 арктичесскай улуус исигэр киирбит, онон сибээстээн арктика улуустарыгар федеральнай финансирование коруллэр буолбут. Ити 13 арктическай улууска тыа хозяйствотынан дьарыктанар наслегтары сабыа суохтаахтар, наводнение буолар сиригэр урдук сиргэ дьиэ тутталларыгар субсидия коруллуохтээх. Онон мээнэ куутэн олоруман, билайн сотовайын киллэттэрин. Ити улуустарга сайыннарыы эрэ улэтэ баарыахтаах, эсии буолбакка.

0
  • Куораттан
    3 февраля 2014

Лазога таас хайа эрэ баар

Лазону дьиэлэрин котурэн барытын тиэйбиттэрэ. Ходуса, мэччирэн диэн суох сирэ. Киси тиийэн балаакканан эрэ олорор сирэ. Эсэ Хайага туберкулез больницата эрэ хаалбыт эмиэ ходуса, мэччирэн суох сирэ уонна тыа хозяйствотын хайдах сайыннараары кыналлар, дебил дьоннор.

0
  • Куораттан
    4 февраля 2014

2016 сылга диэри программага суох эбит

Саха сирин правительствотын 2016 сылга диэри программатыгар Суордаагы косоруу тусунан суруллубатах, ол косорботтор эбит, оттон Билайн киирэр поселоктарын списогар баар.

0
  • Патриот
    18 февраля 2014

Суордаахтарга

Туох ааттаах поселогы көһөрөн оонньоон хааллыгыт доо.Тыала суохха маһы хамсатаҕытый билээмсийэн түһэн доо.Бүтүҥ. Барыта үчүгэй буолуо хата быйыл хаар олус халыҥ өссө түһүө турдаҕа онтон сэрэниҥ.Мээнэ дьону депутатынан талан баран эрэйдэнэ олороҕут дуу.Правительствоҕа төһө этиннилэр депутаттаргыт.Депутат буоллаҕа дии дьиҥнээх норуот киһитэ.Короче билайны киллэртэриҥ соседтаргытыгар Дулҕалаахтарга баар дии олус үчүгэй экономичнай дииллэр бэл масчыттар отчуттар балыксыттар телефоннаах сылдьаллар үһү.Абыраммыт дьоннор.

0
  • кыыьырбыт
    16 марта 2014

ыыыы билэбин

Дьааабы ,ол туох дьоной?о5о аьыыр аьын хаччытын ,ыал ологун хайдах арыгыга атыылыахха собуй?то5о итини утары туох да улэ барбат?Тугу корон олоротуй?

0
  • Улага уола
    18 марта 2014

Дакаастаныллыахтаах

Дакаастаабатахына, ити дьонун суукка биэрдэхтэринэ бэйэгиттэн моральный ущерб ылыахтарын соп. Презумпция невиновности диэн законна статья баар. Не пойманный за руку не вор диэн этэллэр.

0
    • борис
      19 марта 2014

улага уолугар

эн бу тох аатаах точкалыры комускэстин?!!!бэйэн арааьа биирдэстэринэ5ин быьылаах!!!тох да суута сокона да суох атылаан бутохтээхтэр буолла5а ди атын бизнес со5ар дылы суобастара оньоотун ден суруйдахтара ди мас!!!моральнай ущербтаах ээ хата киьин...наада болла5на дьонтон подпись ылар болахтара оччо5о ордер на обыск ылахтарна дьени коруу барыа онно кистэмэтэхтэринэ тутулохтара бо!!!тараччы тутулохтара рано или поздно ити себит харчларгар эпетехтэрэ по любому танара баар кинилэри да коруо хаьан эмит!!!ол педагогтар
      дебэттэр да?пример подростающему поколению уьу ду...мин иннэ олорорум боллар кэьэтем этэ б*****эри суоьулэри

0
      • ытыыр ийэ
        27 марта 2014

улага уолугар

дьэ арыгы атыыьыттарын наьаа убаастыыгын ду ити эппиттэрин курдук кыттыгастаах киьи курдук "точкаларга"мин харагым уута ,саныыр-санаам тиийиэхтин арыгы атыыьыттарыгар!!!

0
  • билээччи
    17 апреля 2014

бориска

Уопсайынан олус улаханнык ону маны туойуман (клеветага кииримэн, пожалеете, ведь биллэр дии ким тугу суруйара), ким билэр багар олох да атын точкалар кинилэр ааттарынан сылдьаллара буолуо дии. ити барыта биллэр суол, Холобура, "арбуз", "тарба5ан" "стукач" хабитовкыт уо. д.а. эмиэ бааллар дииллэр. вообщем, маннай тутун, онтон базардаан. Бутун!

0
    • ытыыр ийэ
      18 апреля 2014

бтд

0
    • ытыыр ийэ
      18 апреля 2014

билээччт

0
    • ытыыр ийэ
      18 апреля 2014

билээччигэ

оо дьэ уутэ суогэйэ тахсан эрэр ити курдук буолуохтаах суобас диэн баар буоллага туттуна туьун арыгы атыыьыттара бэйэ бэйэгитин сиэьин урут барыаххыт айанна дьон харагын уутугар умсан!!!

0
    • Билээччигэ
      28 апреля 2014

Бористан

пожалеете ден тугу суруйдун ол точкалары аьынабыт да?Ты с башкой своей дружишь да?Ол эбэтэр эйиигин да?иирбиккин ди олох харчынан иирэн сатаан да толкуйдаабат

болбукун.причем тут арбуз стукач буруйгун стрелкалыы сатыы олороон да?

0
      • ауу
        10 мая 2014

туктук

как это причем если они реально продают и меняют машины и т.д. как вас понять или ты один из них смешнооооо

0
  • Мария
    30 апреля 2014

Мунха Саабата диэн ким ыйыппытай?

Здравствуйте. "б" диэн никтаах киьи Мунха Саабата дьонун кордуур диэн суруйбут. Бу Мария Саввична Васильева уонна Афанасий Афанасьевич Васильев сиэнэ суруйабын,бэйэм Питерга олоробун, билсэр тел.89312905686, или мамам тел.89248637608 (Ия Афанасьевна ).

0
    • Мария
      30 апреля 2014

Мунха Саабата диэн ким ыйыппытай?

Или тетям номера 89243689512 (Оксана Афанасьевна )

0
  • Ньукуус
    30 апреля 2014

Чукров

0
  • Ньукуус
    30 апреля 2014

Чукров

Да, киhи дэриэбинэтин *** туhэрэ5ит дьаабы дьоннут да!!!!! СУОРДААХ ДИЭН СААМАЙ кэрэ айыл5алаах сир мээнэ ол бу диэмэн хайааман!!!!!!!!!!!

0
  • Ньукуус
    30 апреля 2014

Чукров

Да, киhи дэриэбинэтин *** туhэрэ5ит дьаабы дьоннут да!!!!! СУОРДААХ ДИЭН СААМАЙ кэрэ айыл5алаах сир мээнэ ол бу диэмэн хайааман!!!!!!!!!!!

0
  • куорэгэй
    17 мая 2014

бутун

бутун эрэ бутун Суордаах саамай кэрэ учугэй боьуолэк киртитимэн ол бу сура5ынан куьа5аны куллээмэн хата убулуойдээх боьуолэкпитин туойуохха ыьыахпытын ыьыахха

0
    • Көмөрдүүр ыччата
      7 июня 2014

Суордаах диэ

Кэрэ дойду ырааас уута киһи тылынан кыайан холообот кэрэ айылҕата. Түһэрэн бүтүн дойдубун ВСЕ!!!ПОНЯЛИ ото дело будете иметь сомной

0
    • Көмөрдүүр ыччата
      7 июня 2014

Суордаах диэ

Кэрэ дойду ырааас уута киһи тылынан кыайан холообот кэрэ айылҕата. Түһэрэн бүтүн дойдубун ВСЕ!!!ПОНЯЛИ ото дело будете иметь сомной КЭЛЭН ИҺЭР ЫҺЫАҔЫНАН дойдум дьоно

0
      • Суордаах олохтоо5о
        15 июня 2014

суордаах

Ити Ньукуус уонна Комордуур уола саамай сопко этэ5ит Суордаах са5а учугэй айыл5алаах, кэлии киьиээххэ учугэй сыьыаннах дойду.

0
  • шадрин
    21 июня 2014

привет

туох сонун дойдубар

0
  • Добро
    22 июня 2014

Школьный учитель

Люди там хорошие,специалисты нужны везде,будет трудно в первое время..не без этого,а раз бежиш от трудностей, грош тебе цена..правда молодёш пьёт эт плохо.

0
  • кеша
    22 июня 2014

суордах

суордах ден дэребинэ саамай кэрэ ыраас дойду. миигин кэтэьээр мин бэйэм онтон хаанаахпын. эн бэйэн тордун ханаагыный?

0
    • кто
      1 июля 2014

красивая природа

у вас конечно самая красивая природа в верхоянском районе, но не материтесь из-за этого. если у вас все красиво, то и живите красиво

0
  • киьи
    1 июля 2014

суордаах

ыьыа5ыгар киьи бе5е баран эрэр уьу. Ыьыаъ ыраас буолуохтаах, ол бу шоуменнар % .

0
  • дьолдор
    3 июля 2014

суордах

олус кэрэ айыл5алаах сир, дьоно учугэйдэрэ, ыччата иллээ5э, сибиэьэйтэн сибиэьэй аьы аьыыллар, доруобайдар. Быйаннаах баайылыат олох онно баар, крче, олонхо дойдута. Улахан ысыах буолар диэбиттэр этэ.

0
    • маладьыастар
      3 июля 2014

будьте счастливы

ити дойду айыл5атын кэрэтэ кырдьык да5аны олонхо дойдута. ол гынан ыраа5а бэрт, сайын суол суох. кыьынын массыына эрэ,ол ха, да чаас айан

0
  • Булчут
    4 июля 2014

Сайын уу моторунан сылдьаллар Суордааха уонна вертолет.

Сорох нэьилиэктэргэ уу мотора да сылдьыбат быьыылаах дин, вертолетунан эрэ сылдьаллар. Суордаахтар уу моторугар уорэммиттэр, мииннэр минэлэрэ, колунэр кололоро буолбут. Почти хас ыал аайы мотордаах лодка баар буолбут. Уу моторунан сылдьан балыктыыллар, сир астыыллар, оттуу бараллар.

0
    • айанньыт
      4 июля 2014

суордах

Дьэ ити кырдьык рискованно сылдьаахтыыллар,күүстээх сүүрүктээх эбэни устунан туоратынан, уонна ханнык да сырыы суох,вертолет ыйга биирдэ бардаҕына баһыыба пассажир элбээтэҕинэ Усть Яналары истэ2 куттанналлар да сылдьар буоллахтара улахан наадалаах эрэ киһи сылдьар сирэ бары экстремальнай олоххо үөрэммит эрэ буолан, олох охсуһуута диэн буолар,моторунан сууккаңан тонон киһи тонор уонна наар сэрэнэн олорогун куттал, кырдьагастыын, роддомтан тахсыбыт оҕолуун оннук сылдьарга күһэллэр,

0
  • Булчут
    4 июля 2014

Суордаах Верхоянскай улууьун согуруу уьуга.

Якутскайтан чугас согус, онон моторунан айаннаабат наадаттан, Якутскайтан,Маган аэропордуттан кыра самолет котор гына кэпсэтиэхэ соп. А то Якутскайтан кэллэхпитинэ Суордаагы урдунэн котон Батагайга ааьабыт, онтон аны моторунан тоттору согуруу диэки айанныыбыт. Урут Якутскайтан АН 2 геологтары агалан кэлэр, Советскай сагана. Кэннэки хаьан эрэ оннука тиийэрэ буолуо. Проезд харчыта агыйыа этэ. Батагай Якутскайтан ыраах буоллага, оттон Суордаах Якутскайтан чугас, согуруу сытар буолан.

0
  • Zohan
    17 февраля 2018

Мин санаабынан дойдум олус кунду

0
  • Zohan
    17 февраля 2018

Мин санаабынан дойдум олус кунду

0
  • Суорун.
    19 февраля 2018

Улуу Суорун тойон покровитель шаманов в якутской мифологии, то есть Величайший Великий ворон.

0
  • ext_vk_513243977mdfjx
    15 ноября 2018

АКЦИЯ !
    С 1.11.18 по 30.11.18

КВАРТИРЫ В ЦЕНТРЕ ЯКУТСКА ОТ 1800 -3500
    КОМНАТЫ ПО 800-1000-1200-1500
    КОЙКО 400-500

ТЕЛ.: +79141118458 в/сап; 719-400

КОМАНДИРОВАННЫМ, ТИХИМ СЕМЕЙНЫМ ПАРАМ, ОДНОМУ, ОДНОЙ
    НАШИ ФИЛИАЛЫ ЯРОСЛАВСКОГО , ЛЕНИНА , КОРОЛЕНКО , ОРДЖОНИКИДЗЕ
    РАБОТАЕМ 24/7
    ТЕРРИТОРИЯ ТРЕЗВОСТИ ( распитие спиртных, наркотических веществ строго запрещено )
    НАЛИЧИЕ ДОКУМЕНТОВ ( паспорт, вод. удостоверение, военный билет )
    МЫ ВСЕГДА РАДЫ ВАС ВСТРЕТИТЬ !
    Гибкая система скидок thumbs up sign

image

image

0
  • Үөр
    19 марта 2019

Ити Суорлааххытыгар интэрниэт баар дуо,форумҥа суруйа олороҕут?)))

0
  • Өйүмү уола.
    21 марта 2019

Суордааха интернет баар.

0
  • Өйүмү уола.
    21 марта 2019

Дьокуускай диэкиттэн арыыйда чугас буоллаҕа дин. Улуус соҕуруу уһуга.

0
Обратная связь